Zdobimy nasze ciała pięknymi ubraniami, biżuterią, makijażem. To wszystko sprawia, że czujemy się lepiej. Niejednokrotnie chcemy to uczucie zatrzymać na dłużej, na stałe – sięgamy więc po sposoby dające trwały efekt. Czasem wybór pada na dobrodziejstwo kosmetologii estetycznej w postaci makijażu permanentnego, a czasem sięgamy do sztuki, która towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, do tatuażu.
Czas jednak rządzi się swoimi prawami, zmienia się moda, nasze upodobania i to, co miało zdobić staje się czymś, co odbiera nam radość i budzi złe wspomnienia.
Niekiedy, okazuje się, że zawodzi człowiek, makijaż wygląda inaczej niż się spodziewaliśmy, a poziom wykonania tatuażu pozostawia wiele do życzenia.
Na szczęście współczesny świat oferuje nam rozwiązania, dzięki którym możemy usunąć niechciany tatuaż lub nieudany makijaż permanentny.
Jakie to rozwiązania? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Dowiesz się z niego:
- Jak usunąć makijaż permanentny?
- Jak pozbyć się niechcianego tatuażu?
- Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu oraz PMU?
- Czym są i jak działają removery?
Na początek przytoczymy nieco informacjina temat ogólnych metod oraz urządzeń stosowanych w zabiegach usunięcia makijażu permanentnego i tatuażu oraz tego, co wpływa na ich wybór.
Zabawa w kolory
W zależności od rodzaju pigmentu – czy jest to pigment stosowany przy zabiegach PMU, czy ten wykorzystywany do wykonania tatuażu – specjaliści dobierają odpowiednie metody jego usunięcia.
Dlaczego rodzaj pigmentu ma takie znaczenie?
Po pierwsze ze względu na przeznaczenie a tym samym trwałość pigmentacji.
Klasyczne tatuaże wykonywane są poprzez wprowadzenie barwnika w warstwę skóry, w której ma on pozostać na zawsze. Natomiast pigmenty przy makijażu permanentnym mają za zadanie „pracować” ze skórą. Poprzez stopniowe zanikanie i utratę intensywności koloru reagują na zmiany w niej zachodzące, związane z upływem czasu.
Po drugie występują różnice między formułą pigmentu używanego do makijażu permanentnego a tym stosowanym w branży tatuatorskiej.
Pierwszy najczęściej zawiera różnokolorowe cząsteczki, tworzące pożądaną barwę, zawieszone w rozpuszczalniku. W przypadku drugiego pigment połączony jest spoiwem, np. żywicą syntetyczną, lub polimerami. Istotny jest również sam kolor, gdyż w zależności od niego zmienia się skład chemiczny pigmentu. Zarówno pigment, jak i substancje łączące różnie reagują na środki stosowane w procesie usuwania, dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniej metody, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Po trzecie istotna jest głębokość wprowadzania barwnika. W tym wypadku bardzo ważna jest „fachowość” wykonania tatuażu lub makijażu permanentnego. Bardzo często zdarzają się błędy w postaci zbyt głębokiego lub nierównomiernego wprowadzenia pigmentu w skórę, co znacznie potęguje ilość zabiegów podczas usuwania.
Należy pamiętać, że ważna jest również wielkość pigmentowanego obszaru oraz indywidualne predyspozycje skóry – jej reagowanie na zastosowane metody i preparaty.
Zatem, gdy wiem już co, zastanówmy się w jaki sposób.
Laser – urządzenie do zadań specjalnych
Lasery wykorzystywane są powszechnie w zabiegach kosmetologii estetycznej. Ich spektrum działania jest bardzo szerokie, od epilacji, poprzez wszelkie działania poprawiające kondycję skóry, zamykanie naczynek, redukcję rozstępów, zniwelowanie wszelkich niedoskonałości (brodawki, przebarwienia) do terapii odmładzających.
Zasady terapii laserowej w przypadku nieudanej pigmentacji
W określonym czasie (mniejszym niż jedna sekunda), w warstwę skóry, w której znajduje się barwnik wprowadza się wiązkę laserową o określonej mocy. Jej zadaniem jest rozbicie pigmentu na cząsteczki, które swobodnie będą mogły zostać zaabsorbowane przez organizm w nieszkodliwej formie i wydalone wraz z naturalnymi procesami, jakie w nim zachodzą. Część mikrocząsteczek pigmentu podczas procesu naświetlania jest wręcz „wydmuchiwana” na powierzchnię skóry.
W Madame Art stosujemy dwa rodzaje laserów Q- SWITCH do usuwania makijażu permanentnego lub tatuażu:
- laser nanosekundowy pasywny, który jest urządzeniem emitującym bardzo silny impuls w bardzo krótkim czasie liczonym w ułamkach sekund – nanosekundach.
- laser pikosekundowy aktywny, ze zmienną plamką, którego długość wiązki liczona jest w pikosekundach (pikosekunda to jedna bilionowa sekundy). Pole poddawane naświetlaniu, tzw. plamka, dzięki funkcji regulacji wielkości daje bardzo dużą elastyczność w rozłożeniu energii.
Tak krótki czas naświetlania daje możliwość użycia bardzo dużej mocy, bez uszczerbku dla skóry. Skraca to znacznie proces regeneracji oraz zmniejsza nieprzyjemne skutki zabiegu (opuchlizna, podrażnienie) do minimum.
Jak już wspomnieliśmy, użyty pigment ma bardzo duże znaczenie w przypadku opracowania konkretnego planu zabiegów. Zdarza się, że użycie samego lasera nie przyniesie oczekiwanego efektu, z pomocą przychodzą wówczas removery.
Magia chemii w kosmetologii
Removery to preparaty o określonym składzie chemicznym, które specjaliści dobierają do odpowiedniego pigmentu, rodzaju tatuażu i miejsca jego wykonania. Wybór ich rodzaju podyktowany jest zależnościami chemicznymi, a dokładnie związkami, jakie zawiera barwnik oraz rodzajem spoiwa, które go łączy. Dotyczy to szczególnie pigmentów wykorzystywanych w makijażu permanentnym. Aby móc rozbić pigment na cząsteczki, które zostaną zaabsorbowane przez organizm i wydalone, należy „wypłukać” łączące je substancje.
Wyróżniamy removery:
- zasadowe (tlenek magnezu, tlenek cynku i tlenek wapnia), związek łączy się z barwnikiem i „wyciąga” go ze skóry na zewnątrz;
- solne, przy ich użyciu zachodzi proces zwany osmozą, polegający na uwalnianiu wody z komórek wraz z pigmentem. Removerem solnym można pracować na obszarze brwi, ust i powiek;
- kwasowe (kwasy: fitynowy, mlekowy, glikolowy, trójchlorooctowy), wchodzą w reakcje ze stabilizowanymi cząsteczkami pigmentu, wypychając go na zewnątrz. Removery z lekkimi kwasami owocowymi (np. cytrynowym), usuwają płytkie pigmentacje, pozostawiając lekką poświatę;
- terpentynowe.
Dużą zaletą removerów jest możliwość usunięcia barwnika opartego na bieli tytanowej, którego nie usuwa laser.
Profesjonalna terapia
W Madame Art opracowujemy indywidualne rozwiązanie problemów nieudanych makijaży permanentnych czy niechcianych tatuaży.
Zaczynamy od konsultacji z klientem, „poznajemy” problem, przyglądamy się skórze, a następnie nasi specjaliści opracowują plan zabiegów.
- Dobieramy techniki, preparaty i urządzenia dostosowane do rodzaju pigmentacji i indywidualnych wymagań skóry klienta.
- Poprzez spersonalizowane zabiegi zapewniamy skórze odpowiednią regenerację po usunięciu niechcianego PMU lub tatuażu (zajrzyj do naszego atelier zabiegowego, poznaj niesamowite efekty zabiegu skin needling).
- Wykonujemy nowy, profesjonalny i w pełni satysfakcjonujący makijaż permanentny.
Masz więcej pytań?
Zajrzyj do zakładki.
Odwiedź nasz salon Madame Art w Poznaniu, z pewnością nasi specjaliści znajdą najlepsze rozwiązanie Twoich problemów.
Pozwól nam otoczyć Cię troską i fachową opieką i pożegnaj niechciany makijaż lub tatuaż.
Pozwól poprowadzić się w stronę piękna.