Skin Needling – Uwolnij się od blizn

Zdobią nasze ciała z różnych przyczyn, jednak słowo zdobią, choć poetyckie jest niestety mocno nieadekwatne w tym przypadku. Są oznaką naszych doświadczeń i przeżytych historii, ale też budzą trudne emocje. Poza problemem estetycznym często utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, ograniczają, wywołując uczucie ciągnięcia i bólu.

O czym mowa?

O bliznach.

I właśnie o nich opowiemy Wam w tym artykule, a dokładnie o sposobie, na to, jak możecie poprawić swoje życie korzystając z zabiegu usuwania blizn w Madame Art w mieście Poznań.

Jednak zacznijmy od początku.

CZYM WŁAŚCIWIE SĄ BLIZNY?

Blizny to następstwo uszkodzenia skóry w wyniku urazu, poparzenia, choroby, zmian skórnych (np. trądzik) czy przebytych operacji. Powstają jako efekt procesu regeneracji przerwanej ciągłości tkanek poprzez nadbudowanie tkanki włóknistej.

Możemy wyróżnić blizny zanikowe, przerostowe oraz keloidy (bliznowce, guzy łącznotkankowe).

Blizny zanikowe (atroficzne) mają postać wgłębień, które powstają przez zbyt małą ilość kolagenu w procesie gojenia. Często są wynikiem zmian trądzikowych czy ospy wietrznej.

Blizny przerostowe w odróżnieniu od zanikowych są wypukłe, wyraźnie wyczuwalne, zaczerwienione i bolesne. Powstają poprzez nadmierną produkcję kolagenu. Mogą towarzyszyć im zrosty, które często utrudniają codzienną aktywność powodując dyskomfort czy ból.

Keloidy powstają, gdy podczas procesu gojenia dochodzi do nadmiernego rozrostu tkanki przy tworzeniu się blizny. Często przybierają podłużny kształt, są twarde i wypukłe, w kolorze czerwonym lub sinoczerwonym, a nawet ciemniejsze. Nie zanikają samoistnie, a usuwane mogę mieć tendencję do ponownego narastania.

Rozstępy to swoista forma blizn, która powstaje po rozerwaniu włókien kolagenowych skóry spowodowanych jej nadmiernym rozciągnięciem, np. w wyniku nagłego skoku wzrostowego, przybrania na wadze, ciąży.

Gdy już jesteśmy przy temacie blizn warto wspomnieć nieco więcej o genezie.

Blizny powypadkowe mogą mieć bardzo zróżnicowane przyczyny powstania. Wielokrotnie są efektem:

 • poparzeń
 • pogryzienia przez zwierzęta
 • głębokich otarć o dużej powierzchni
 • skaleczeń
 • poważnych rozcięć / rozerwań skóry.

Uszkodzenia powstają najczęściej gwałtownie. Nawet gdy rana jest opracowana chirurgicznie często może mieć nieregularne brzegi, może być „poszarpana”, tkanka bywa mocno zniszczona. Taki stan rany ma ogromny wpływ na jej gojenie (które może przebiegać z problemami) i powstanie nowej tkanki. Często rehabilitacja blizny bywa nieprawidłowa lub jej nie ma, a zregenerowane miejsca stają się twarde, wypukłe, tkanka jest bardzo gęsta i poprzerastana, powstają zrosty i przykurcze.

Blizny pooperacyjne (szyte) to kolejna grupa, która zasługuje na chwilę uwagi. Choć bardzo często rana zostaje odpowiednio opracowana, sam proces regeneracji skóry przebiega różnie. Wiele osób nie ma świadomości, że podczas gojenia, bądź już po wygojeniu się rany, należy odpowiednio dbać o miejsce, w którym powstała blizna.

Niestety natura nie do końca nam pomaga. Gojenie nie jest łatwym do zniesienia procesem, często zdarza się rozdrapywanie czy nadkażenie, nawet przypadkowe, a to skutkuje powstaniem patologicznej struktury blizny. W efekcie odczuwamy dyskomfort nie tylko ze względów estetycznych.

Wśród blizn pooperacyjnych bardzo dużą grupę stanowią blizny po zabiegach chirurgii estetycznej. Choć mają one na celu poprawę naszego komfortu życia czy lepszego odbioru nas samych, pozostałe po nich blizny oddalają osiągnięcie upragniony efektu. Nadchodzi wyczekiwana zmiana, ale nie możemy się nią cieszyć w pełni, gdyż blizna utrudnia codzienną aktywność bądź jest nieestetyczna i stanowi wyraźny i niepożądany ślad przebytej metamorfozy.  Mówiąc w skrócie „Nie tak miało być…”

Blizny bardzo często pojawiają się po:

 • liftingu ciała
 • plastyce brzucha
 • korekcie piersi
 • liftingu powiek
 • przeszczepie włosów.

DLACZEGO BLIZNY OBNIŻAJĄ JAKOŚĆ NASZEGO ŻYCIA?

Ponieważ, jak już wspomnieliśmy nastręczają wiele problemów.

Czujemy się skrępowani ich obecnością, spada nasza samoocena i poczucie bycia w pełni atrakcyjnym, a to niestety rzutuje na relacje i naszą codzienność.

Również, gdy względy estetyczne nie odgrywają głównej roli blizny dają nam się we znaki. Ograniczają normalne funkcjonowanie, uprawianie sportów, czy inne aktywności.

JAK TEMU ZARADZIĆ?

Z pomocą przychodzi kosmetologia estetyczna i zabiegi rozluźniające blizny (scar relaxing).

To idealne rozwiązanie na opracowanie blizny – jej redukcję i wyraźne spłycenie.

Dzięki zabiegowi następuje:

 • zmniejszenie napięcia i twardości tkanki
 • uelastycznienie
 • odżywienie i pobudzenie neokolagenozy.

Uczucie ciągnięcia, bólu ci ograniczonej ruchomości zmniejsza się lub zanika, a nieestetyczny wyglądu blizny zostaje maksymalnie zniwelowany.

Zabieg Mikropunktury w Madame Art jest idealnym rozwiązaniem przynoszącym niesamowite efekty.

NA CZYM POLEGA ZABIEG SKIN NEEDLING?

Inaczej mikropunktura lub zabieg suchą igłą (dry needling) jest wykonywany poprzez kontrolowane nakłuwanie blizny bardzo cienką igłą akupunkturyczną. Seria mikronakłuć powoduje uszkodzenia skóry, które wywołują pożądany stan zapalny. W obszarze blizny dochodzi do stymulacji wzmożonej produkcji kolagenu oraz elastyny i odnawiania się komórek skóry.

Zabieg ten wykorzystuje naturalne proces regeneracyjne organizmu.

W efekcie takiej stymulacji komórek powstaje nowa tkanka, odżywiona i zdrowa, która zastępuje tę patologicznie zmienioną.

Dzięki metodzie skin needling można opracować całą bliznę działając nie tylko na powierzchni, ale również na jej dnie w głębi skóry.

EFEKTY ZABIEGU SKIN NEEDLING

 • Miejsce pokryte blizną zostaje uelastycznione i zmiękczone.
 • Dochodzi do zmiany patologicznej struktury blizny.
 • Skóra staje się wyrównana i a wypukłość blizny spłaszczona.
 • Zwiększa się zakres ruchów poprzez zmniejszenie przykurczu tkanek.
usuwanie blizn poznań

SKIN NEEDLING W POŁĄCZENIU Z INNYMI ZABIEGAMI

Podczas mikronakłuć można aplikować na skórę osocze bogato-płytkowe lub odżywcze koktajle stosowane przy mezoterapii.

Zabieg skin needling można zastosować również w przypadku rozstępów, liftingu powiek, brzucha czy piersi w połączeniu z karboksyterapią. Idealnie sprawdzi się również przy redukcji zmarszczek lub przebarwień.

Terapia mieszana, czyli połączenie skin needling z karbokyterapią lub innymi zabiegami daje również niesamowite rezultaty w niwelowaniu blizn powypadkowych. To swoisty rodzaj blizn, które bardzo często są zgrubiałe, mają dużo patologicznej przerośniętej tkanki a w wielu przypadkach proces gojenie utrudniony był przez nadkażenie rany. To blizny, które szczególnie mocno dają się we znaki ze względu na liczne zrosty i przykurcze.

SKIN NEEDLING KROK PO KROKU

Zabieg skin needling jest bezpieczny i dość komfortowy, i co najważniejsze, przynosi ogromną poprawę zmienionego obszaru skóry.

Przed zabiegiem na opracowywaną bliznę nakłada się specjalny preparat przygotowujący, który łagodzi ewentualne dolegliwości bólowe. Specjalista wprowadza bardzo cienką igłę pod różnym kątem w bliznę, dzięki temu dochodzi do rozluźnienia jej struktury i powstaje miejsce na tworzenie się zdrowej tkanki.

Terapia mikronakłuciami w zależności od rodzaju i wielkości blizny wymaga różnej ilości sesji. Czas trwania jednego zabiegu to od 30 minut do 2 godzin.

CZEGO MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ PO ZABIEGU?

Lekkiego zaczerwienienia, podrażnienia, śladów nakłuć lub efektu jak po zadrapaniu. W kolejnych dniach mogą się pojawić drobne strupki, których pod żadnym pozorem nie powinno się odrywać samemu.

PIELĘGNACJA PO ZABIEGU SKIN NEEDLING

Proces pielęgnacji jest prosty. Główną zasadą jest niedopuszczenie do zainfekowania miejsca poddanego zabiegowi. Dlatego należy stosować odpowiednie preparaty zapewniające aseptykę i stymulujące procesy regeneracyjne. Idealne kosmetyki w tym przypadku to chusteczki nawilżające oraz balsam do ciała z linii kosmetyków do pielęgnacji pozabiegowej OVA. Bardzo ważny jest również automasaż wykonywany przez klienta w domu, to swoisty rodzaj rehabilitacji blizny. Zalecamy do tego specjalny olejek Hemp marki Amazink.

Poddanie się terapii skin needling nie wyklucza z codziennego życia. Ważnym jest jednak, aby unikać nadmiernej aktywności fizycznej, nie stosować zabiegów pielęgnacyjnych w postaci peelingów i tych z użyciem kwasów oraz odłożyć wizyty w saunie i na basenie do momentu całkowitego wygojenia się skóry.

Chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy do zakładki skin needling w naszym atelier zabiegowym.

Masz pytania? Nasze grono specjalistów chętnie na nie odpowie.

Nasz salon Madame Art mieści się w Poznaniu – wstąp porozmawiamy i wspólnie opracujemy plan poprawy komfortu Twojego życia.